Wpadki na rozmowie o pracę przez SKYPE – 9 rad jak ich uniknąć

Do zebrania porad jak uniknąć wpadek podczas job interview zainspirowała mnie historia chłopaka, który stracił prace przez swoją mamę.

19 letni chłopak miał właśnie przejść rozmowę o pracę online, wszystko szło dobrze dopóki jego mama nie pojawiła się przed kamerą i zaczęła odpowiadać za syna.

Rekruter próbował prosić mamę naszego kandydata, żeby dała się wypowiedzieć synowi, ale ta szła w zaparte i odpowiadała na pytania za niego, co poskutkowało szybkim zakończeniem rozmowy.

Jak się domyślasz chłopak nie dostał pracy.

Całą historię przeczytasz tutaj https://www.storypick.com/boy-loses-job/

1. Zadbaj o tło

Często z moimi uczniami spotykamy się na Skype i jeśli o mnie chodzi to nie przeszkadza mi jakie masz tło, czy jest to firanka, czy kuchnia, czy twoje niepościelone łóżko. Jeśli jednak chodzi o Twoją rozmowę z przyszłym pracodawcą warto dołożyć wszelkich starań, żeby dobrze wypaść.

https://www.skype.com/pl/blogs/2019-02-background-blur/

Szybkim rozwiązaniem jest „zblurowanie” swojego tła. Jeśli chodzi o Skype to pod warunkiem, że Twój komputer to udźwignie to możesz to zrobić podczas rozmowy najeżdżając na ikonę kamery, lub w ustawieniach.

Więcej informacji jak to ustawić znajdziesz na stronie pomocy Skype.

2. Sprawdź sprzęt

Jeśli za chwilę masz mieć rozmowę online, warto sprawdzić czy Twoja kamera działa prawidłowo. Czy masz wystarczająco baterii w laptopie i zasilacz w razie potrzeby. Włącz wcześniej komputer bo nigdy nie wiem czy akurat teraz nie będzie chciał się aktualizować.

Miej awaryjnie w zanadrzu swój smartfon, przez który będziesz mógł się połączyć. Nawet nie wiesz ile razy telefon mi uratował rozmowę przez Skype.

3. Przećwicz swoje odpowiedzi

Oprócz technicznych i organizacyjnych spraw, najważniejsze jest przygotować się do rozmowy. Szczególnie jeśli czeka się rozmowa kwalifikacyjna po angielsku.

Warto przejść kilka najbardziej popularnych pytań i opracować swoje odpowiedzi. Dodatkowo je powiedzieć na głos i obyć się z odpowiedziami.

Polecam Tobie zajrzeć do mojego artykułu gdzie masz przykładowe odpowiedzi na 7 pytań .

Albo możesz pobrać rozszerzoną wersję 12 pytań i odpowiedzi.

Gdy już opracujesz samemu te pytania możemy wspólnie je omówić, i dodatkowo zadam Ci kilka kolejnych, żebyś poczuł trochę zaskoczenia tak jak na prawdziwej rozmowie o pracę.

4. Pozbądź się dzieci, zwierząt i męża/żony lub mamy

Już masz odpowiedzieć na pytanie, które wydaje się trudne, ale jest banalne, a tu nagle wpada Twój ukochany pies szczekając radośnie. Za nim dzieci krzyczące radośnie, a na koniec żona która próbuje się zapytać czy już jesteś po rozmowie i jak poszło.

Może trochę kolorystycznie to przedstawione, ale uwierz, że te sytuacje się zdarzają i to włącznie z tą opisaną na samym początku artykułu, jak to mama odpowiadała za syna.

Dlatego warto wysłać cały dom na spacer/zakupy, albo samemu udać się w ustronne miejsce gdzie nikt ci nie będzie przeszkadzał.

5. Zadbaj o światło

Kamera potrzebuje światła. Takie to proste, a jednak. Czym więcej światła tym lepiej Cię widać.

Najprostsza metoda to usiąść na przeciwko okna, wtedy jesteś dobrze oświetlony. Jednak co w przypadku gdy masz rozmowę po zachodzie słońca? Wtedy dobrze jest mieć jakąś lampkę skierowaną na siebie, nawet z większej odległości.

6. Załóż słuchawki

Ważniejsze od wideo jest audio. I jeśli rekruter będzie Cię widział krystalicznie w 4K, ale nie do końca słyszał co masz do powiedzenia to nic z tego nie będzie.

Dobrze też znaleźć spokojne miejsce gdzie tylko Ty będziesz słyszalny a nie ruch ulicy, rozmowy przechodniów, lub szczekanie psa.

Dlatego lepiej mieć słuchawki, nawet te od telefonu, niż rozmawiać przez mikrofon wbudowany w komputer.

Drugą zaletą jest również to, że ty słyszysz co Twój rozmówca ma do powiedzenia i mając słuchawki douszne blokujesz zewnętrzne hałasy.

7. Patrz w kamerę

Częstym i naturalnym odruchem jest to, że podczas rozmowy na Skype nie patrzymy w kamerę tylko na siebie lub na naszego rozmówcę. Wygląda to ostatecznie tak, że nasz rozmówca a w tym przypadku rekruter widzi nas mówiących do kogoś gdzieś obok.

Często nasz wzrok nam ucieka na bok, bo jesteśmy pod wpływem stresu, myślimy i zastanawiamy się nad odpowiedziami. Jest to oczywiście naturalne jeśli czasem spojrzymy w bok, ale dobrze mieć świadomość, że gdy mówimy najlepiej będziemy odbierani patrząc w „oko” kamery.

8. Usiądź na krześle

Nie wiem jak ty, ale ja gdy się mocno stresuje siedząc zaczynam się bujać. Co gorsza jeśli siedzę na fotelu, który się obraca to zaczynam się obracać razem z nim.

To co działa to usiąść na solidnym krześle, na którym będzie ci łatwiej opanować stres.

9. Bądź gotowy przed czasem

Najgorsza rzecz to spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. Dla rekrutera to oznaka, że to zabieganie o pracę nie jest na Twoim pierwszym miejscu i nie zależy Ci na nowej pracy.

Nawet jeśli tak jest i przechodzisz rozmowę tylko po to, żeby sprawdzić warunki do oferty, którą już masz. Bądź profesjonalny i pokaż, że Ci zależy.

Dlatego najlepiej jest być gotowym 10-15 minut przed umówioną godziną i czekaj na połączenie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że Twoja rozmowa przebiegnie wspaniale i bez zakłoceń.

Proszę napisz w komentarzu jakie są Twoje rady na rozmowę o pracę online.