
Wywiad z IT deweloperem – Marcin Pawlus
Chciałbym przedstawić Tobie wywiad z Marcinem, którego uczę angielskiego już od paru lat.
Junior Software Engineer
Zacząłem uczyć Marcina jak jeszcze był na studiach i od poziomu gdzie Marcin miał blokady w mówieniu do miejsca gdzie mógł swobodnie przejść przez 3 rozmowy kwalifikacyjne i dostać pracę o którą aplikował.
Obecnie pracuje w międzynarodowej korporacji używając języka angielskiego każdego dnia.
Poniżej przeczytasz jego wskazówki co do nauki języka oraz jego doświadczenia z rozmową kwalifikacyjną po angielsku.
1.Opisz proszę jak wyglądała Twoja droga nauki programowania.
Programowania zacząłem uczyć się na 3 roku studiów głownie korzystając z materiałów znalezionych w internecie oraz praktykując zdobywana wiedzę pisząc własne programy.
Trigerem, aby zacząć iść w tym kierunku na pewno było też zaprogramowanie aplikacji w mojej pracy inżynierskiej. Oprócz tego oczywiście dużą dawkę umiejętności wyniosłem ze swojego pierwszego stażu.
2.Kiedy zacząłeś się uczyć angielskiego i jaki cel Ci przyświecał podczas nauki?
Angielskiego zacząłem uczyć się już tak naprawdę w podstawówce, natomiast niestety nie przykładałem się do tego na tamten czas.
Na serio angielski zacząłem traktować na 2 roku studiów. Wiedziałem, że aby zdobyć fajną pracę i trafić do międzynarodowego środowiska znajomość tego języka będzie niezbędna.
3.Jak wyglądały twoje rozmowy kwalifikacyjne po angielsku i ile masz już ich za sobą?
Jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne to nie mam, aż tak dużego doświadczenia w tym temacie nie mam z racji tego, że uczestniczyłem do tej pory w 3 rekrutacjach.
Natomiast mogę powiedzieć, że rekrutacje do firm do których aplikowałem wyglądały podobnie czyli sprawdzenie znajomości języka angielskiego poprzez 30-40 minutowa rozmowę oraz panel techniczny na którym można trafić na rozwiązywanie zadań.
Takie sprawdzenie posiadanych umiejętności znacznie częściej praktykowane jest gdy kandydat aplikuje do swojej pierwszej pracy na stanowisko juniorskie. Oczywiście może zdążyć się tak że cała rozmowa przeprowadzona zostanie w języku angielskim.
4. Co jest najważniejsze jeśli chodzi o przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?
Ważną rzeczą na pewno jest zaznajomienie się z pytaniami, które często pojawiają się na rozmowach rekrutacyjnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie pytanie pojawi się na naszej rozmowie.
Dobrym sposobem jest wcześniejsze ułożenie sobie w głowie kilku odpowiedzi, aby podczas rozmowy być w stanie płynnie odpowiadać na zadane pytania.
5. Co dało Ci przygotowanie się wcześniej do rozmowy o pracę po angielsku?
Na pewno jednym z ważniejszych czynników, które pozwoliły mi się dobrze przygotować na rozmowę kwalifikacyjna były lekcje z Mateuszem podczas których rozmawialiśmy tylko w języku angielskim.
Na początku było ciężko ze względu na to że wcześniej nie miałem częstych okazji do rozmowy i najzwyczajniej w świecie miałem blokadę w mówieniu mimo, że rozumienie ze słuchu oraz czytanie nie sprawiało mi problemu.
Natomiast sumiennie przeprowadzane lekcje pozwoliły mi w szybki sposób pokonać barierę językowa co wpłynęło bardzo na moja swobodę w konwersacji.
Dlatego moim zdaniem jeśli ktoś ma ten sam problem powinien starać się jak najczęściej mówić w języku angielskim nawet do siebie jeśli nie ma drugiej osoby z która mógł by ćwiczyć.
6. Czy jest jakaś szczególna rada którą dałbyś komuś kto jest przed rozmową kwalifikacyjną po angielsku?
W moim przypadku bardzo pomogło otaczanie się angielskim z każdej strony poprzez oglądanie filmów anglojęzycznych, czytaniu angielskich artykułów, a w szczególności oglądaniu YouTube.
Dobrym pomysłem jest również jeżeli istnieje taka możliwość przećwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej z drugą osobą.
Dziękuję Marcin za odpowiedzi.
Proszę napisz w komentarzu jakie są Twoje doświadczenia z rozmową o pracę po angielsku.