
Administrator IT o 6 miejscach do nauki angielskiego – wpis gościnny
Dziś będzie wpis o miejscach, gdzie można nauczyć się języka angielskiego, który jest potrzebny w pracy w IT i nie tylko. Pamiętam jak na studiach, jeden z profesorów powtarzał, że w tej chwili już nie tylko znajomość angielskiego staje się standardem, a często wymaga się również drugiego języka. Co do Angielskiego przyznaje rację, uważam, że to dziś bardziej must have, niż nice to have.
W dwóch poniższych wpisach na swoim blogu Instajob.pl już o tym wspominałem:
- 7 powodów, dlaczego branża IT jest najlepsza do pracy w Polsce
- 6 niezbędnych umiejętności w branży IT

Od wielu lat pracuje w IT. Obecnie jest administratorem aplikacji, DevOps w Banku Millennium.
Zachęcam Cię do przeczytania tych wpisów, aby uzyskać szerszy kontekst. W IT dokumentacja jest często tylko po angielsku, wiele problemów, na które napotkasz w swojej pracy, często już wcześniej zostały rozwiązane lub są opisane na forach lub innych blogach.
Tak jak pisałem w pierwszym wpisie, znajomość języka pomoże Ci w krótszym czasie rozwiązywać problemy. Wychodząc naprzeciw i pomagając przejść z punktu A do punktu B, postanowiłem stworzyć listę miejsc, gdzie rozwiniesz swój poziom języka angielskiego. Poniżej lista 6 miejsc do nauki języka angielskiego w 2021.
1. Seriale i filmy po angielsku
Założę, się, że co jakiś czas oglądasz jakiś fajny film lub serial. Czemu nie połączyć nauki z rozrywką? Zawsze jeśli coś Ciebie interesuje, o wiele łatwiej się tego uczysz. W tym przypadku oglądając ulubiony serial, uczysz się obcego języka, Netflix umożliwia np. włączenie napisów, co może pomóc na początku.
Sam do tej pory oglądam w języku angielskim, podświadomie pomaga to wychwycić akcent, slang itp. Dla mnie jest to jeden z fajniejszych sposobów nauki. Pro tip serwis https://ororo.tv/pl pozwala automatycznie tłumaczyć napisy po angielsku na polskie słowa po najechaniu myszką, dzięki temu od razu widzisz tłumaczenie słów, polecam!
2. Memrise, Duolingo
Memrise i duolingo to bardzo fajne aplikacje, które pomagają w nauce. Podstawowe funkcje są darmowe i w zupełności wystarczają. Działają przez przeglądarke oraz są dedykowane aplikacje na smartfony. Sam z nich korzystałem w nauce, są fajnym uzupełnieniem nauki. Są interaktywne, mają ćwiczenia, ścieżki oraz pozwalają utrwalać zdobytą wiedzę.
Pro tip – warto zainstalować dodatek grammarly w chrome, który pozwala tłumaczyć automatycznie strony, słowa w języku angielskim. Skrót SHIFT + T na zaznaczonym słowie pozwala automatycznie przetłumaczyć wybrane słowo, sam tego używam, narzędzie bardzo pomaga w codzienej pracy.
3. Audiobooki, podcasty
Moja ulubiona forma nauki, słuchanie książek lub podcastów po angielsku, nie ważne, że części nagrania nie rozumiem. Dzięki audio oswajasz się z językiem, akcentem, sposobem używania języka w realnym świecie np. podczas wywiadów.
Drugim plusem jest to, że uczysz się nowych rzeczy, czyli jak w 1 punkcie łączysz przyjemne z pożytecznym. Dodatkowo masz dostęp do nieograniczonej liczby książek, które nie ukazały się na naszym rynku. Korzystam z Audible, pierwszy kredyt za darmo, czyli możesz kupić jedną książkę za darmo. Super aplikacja, pomaga w nauce.
4. Rozmowa z lektorem lub kurs w szkole językowej
Praktyka, praktyka, jeszcze raz praktyka. Najlepsza wiedza teoretyczna nigdy nie będzie lepsza od praktyki. Tutaj idealnym kandydatem może być Mateusz z tego bloga, na którym czytasz ten wpis.
Sam raz w tygodniu rozmawiam z lektorem online, zauważyłem, że pomaga mi to w pracy oraz podczas spotkań. Ogromnym plusem rozmów jest wykorzystywanie języka w realnym środowisku. Dodatkowym plusem jest przełamanie bariery językowej i popełnianie błędów co jest naturalnym elementem nauki.
Nic nie zastąpi normalnych rozmów z lektorem, który na bieżąco może korygować Twoje błędy. Osobiście największy progres zaliczyłem dzięki rozmowom online z nauczycielem.
5. Nauka hobby lub umiejętności zawodowych po angielsku
Znając angielski, zyskujesz dostęp do nieograniczonej ilości wiedzy, która jest dostępna przez Google. Istnieje duża szansa, że wiele problemów, z którymi się zmagasz, zostało rozwiązanych przez innych i opisanych w internecie niekoniecznie po polsku.
To jest szczególnie przydatne w branży IT, gdzie ciągle zmieniająca się technologia często nie pozwala być na czasie ze wszystkim. Dodatkowo ucząc się w obcym języku, zyskujesz przewagę w swojej branży dowiadując się nowych rzeczy z globalnego rynku. Działa to szczególnie fajnie w IT. Sam również stosuje często tę metodę. Fajnymi serwisami pozwalającym nauczyć się w wielu nowych umiejętności jest Pluralsight lub udemy.
6. Książka Verb Forms in Bilingual Exercises and Tests.
Bardzo lubię tą książkę. Pozwala ustrukturyzować zagadnienia gramatyczne. Korzystałem z niej podczas nauki gramatyki, do tej pory mam ją w domu. Książka jest nietypowa bo praktycznie cała zawiera ćwiczenia gramatyczne. Serdecznie polecam ją dla każdego kto chciałby powtórzyć gramatykę w języku angielskim. Książka nie jest droga a dostarcza dużo wartości.
Podsumowanie
Podsumowując, porozumiewanie się w języku angielskim znacząco zwiększa Twoją szansę na pierwszą pracę w jakiejkolwiek branży, szczególnie w branżach związanych z nowymi technologiami.
W 2021 język angielski jest niezbędny w pracy, rekruterzy często wymagają na rozmowach krótkiego przedstawienia, odpowiedzenia na kilka pytań, o czym już pisał Mateusz w swoich wpisach.
Dodatkowo znając ten język, jesteś w stanie pracować zdalnie dla praktycznie każdej firmy na świecie, która szuka pracownika na globalnym rynku.
Mam nadzieję, że wpis dostarczył Ci trochę wartości, jeśli chcesz, podziel się nim w swoich social mediach. Jeśli chcesz się przebranżowić do IT, zapraszam serdecznie na mojego bloga https://www.instajob.pl/ (pierwszy w Polsce newsletter o technologii, pierwszej pracy w IT oraz przebranżowieniu do IT).