
Angielski do certyfikatu VS Angielski do pracy
Gdy przeglądasz oferty pracy, często możesz zauważyć, że język angielski jest wymagany na przykład na poziomie B2. W tym artykule chcę wziąć się za opisanie konkretnych poziomów, abyś mógł sprawdzić na którym poziomie mniej więcej siebie oceniasz. Dodatkowo spojrzymy czy i kiedy potrzebne są Tobie certyfikaty potwierdzające znajomość języka.
Co to oznacza B2?
Aby ułatwić wybranie nam kursu lub książki dostosowanej do naszego poziomu wprowadzono zunifikowane oznaczenie poziomów tzw. Europejski System Opisu Kształcenia Językowego który można w skrócie scharakteryzować następująco:
- A1 – Początkujący
- A2 – Podstawowy
- B1 – Niższy średniozaawansowany
- B2 – Wyższy średniozaawansowany
- C1 – Zaawansowany
- C2 – Profesjonalny
Ten który najbardziej jest celem dla wielu to B2 czyli rozumiesz co kto mówi w konkretnym temacie. Potrafisz płynnie się porozumiewać i prowadzić bez przeszkód rozmowę.
Jednymi z popularniejszych certyfikatów potwierdzające, że umiesz język angielski na takim poziomie to certyfikaty Cambridge.
Tym, który będzie nas interesował najbardziej to
Certyfikat FCE = First Certificate in English
Koszt podejścia do takiego egzaminu to około 500-600zł
Jeśli chcesz więcej informacji na jego temat możesz je sprawdzić na stronie https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/fce-first-certificate
Jak długo mam się uczyć do B2?
Kolejną sprawą jest to ile potrzeba czasu na dojście do miejsca gdzie zdasz umiesz angielski aby zdać taki test.
Oczywiście wiele zależy od twoich predyspozycji, wieku, wcześniejszego poziomu, ale centrum testowe Cambridge ocenia, że potrzeba mniej więcej takiego zaangażowania czasowego:
- A1 90-100 godzin
- A2 180-200 godzin
- B1 350—400 godzin
- B2 500—600 godzin
- C1 700—800 godzin
- C2 1,000—1,200 godzin
Jak widzisz, żeby przejść na każdy kolejny poziom potrzebujesz coraz więcej czasu.
Jak oszukać system?
Jest jednak sposób, żeby trochę skrócić czas potrzebny na naukę i dojście do powiedzmy tego niższego B2. I jeśli chodzi o egzaminy to naprawdę musisz przysiąść te kilkaset godzin, jeśli natomiast masz przejść rozmowę kwalifikacyjną po angielsku i potem używać od czasu do czasu angielskiego w pracy to proponuję inne podejście.
I chociaż dla niektórych będzie to herezja to według mnie możesz ominąć niektóre elementy takie jak rozbudowane formy gramatyczne, naukę zaawansowanego słownictwa, a skupić się na płynności i swobodzie wypowiedzi i używanie w prosty sposób języka.
Jak najbardziej na ćwiczenie z gramatyki i naukę pozostałych elementów przyjdzie czas potem, ważne żebyś złapał te momentum i poczuł się normalnie mówiąc i komunikując po angielsku, wtedy nauką przyjdzie naturalnie i łatwiej.
Nauka, żeby zdać certyfikat VS Nauka pod używanie angielskiego w miejscu pracy
Jaką wiedzę musisz opanować zanim podejdziesz do egzaminu.
- Poprawność, poprawność i jeszcze raz poprawność językowa
- Znajomość struktur gramatycznych, kiedy i co użyć
- Używania „ozdobników” typu idiomy i phrasal verbs’y
- Zmieszczenie się w czasie gdy piszesz lub mówisz
Co w pracy jest najważniejsze
- Zrozumienie kolegi, koleżanki z pracy
- Szybkość, sprawność wypowiedzi i komunikacji
- Zdolność napisania maila, który będzie zrozumiany
Rozmowa kwalifikacyjna wszystko weryfikuje
Możesz zdać z dobrymi wynikami testy, jednak na rozmowie kwalifikacyjnej zwykle sprawdza się tylko mówienie, czasem testy, i wtedy wychodzi czy umiesz komunikować się po angielsku, czy tylko zdawać testy i rozwiązywać zadania z gramatyki.
Jak widzisz różnica jest taka, że przy egzaminach potrzebujesz w 100% być poprawny, nie liczy się, że coś jest zrozumiałe. Natomiast w pracy, najważniejsza jest komunikacja, wymiana informacji, nie tak ważne (chociaż mile widziane) jak super poprawne komunikowanie się.
Możesz przeczytać wywiad który przeprowadziłem z właścicielem Software House’u, który opowiada jak traktują certyfikaty.
Każdy popełnia błędy
Nawet wśród rodowitych Amerykanów, wiele razy słyszałem używanie formy „He do” zamiast „He does” gdzie na egzaminie straciłbyś punkty, a w szkole nie zaliczył sprawdzianów z present simple.
Pytanie pod co potrzebujesz ten B2, czy dlatego że chcesz na takim poziomie chcesz zdawać certyfikaty językowe, czy może widzisz w ofertach pracy, że taki poziom jest wymagany.
Jeśli Twoim problemem jest sama rekrutacja to polecam się przygotować z najpopularniejszych pytań które są zadawane. Przygotowałem taki materiał do pobrania po podaniu maila. https://rozmowapoangielsku.pl/12pytan
Jak uczyć się pod certyfikat.
Polecam robić jak najwięcej zadań z gramatyki, cały czas dowiadywać się i próbować znaleźć różne zawiłości językowe.
Dobrze jest poszukać takiego nauczyciela, który kocha takie zagadki gramatyczne „dlaczego mówi się tak, a nie tak”. I jest on Ci w stanie szybko odpowiedzieć i wyjaśnić reguły, których samodzielna nauka mogłaby trochę zająć.
W przypadku uczenia się pod zdanie egzaminu, można spróbować nauki w grupie, która razem się przygotowuję pod dany egzamin, ma to duży sens, ponieważ kilka osób próbuje zdać ten sam egzamin i musi, albo przypomnieć sobie albo przyswoić ten sam materiał.
Jak uczyć się pod pracę z wymaganym angielskim
Polecam znaleźć nauczyciela, który będzie cię indywidualnie prowadził, poza tym sam się ucz ile się da, a z lektorem dużo rozmawiaj, i niech ewentualnie wyjaśnia trudne kwestie których nie rozumiesz. Duży nacisk powinien być na konwersację w obcym języku.
Ja osobiście wolę ten drugi model nauki, skupiać się na rozmowie po angielsku i ewentualnie wyjaśniać i naprowadzić na niektóre zagadnienia gramatyczne, które mogą pomóc w dalszym rozwoju komunikacji.
Więcej na temat jak ja przygotowuję do rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz tutaj.
Czy muszę wszystko umieć?
W nauce języka wyróżniamy 4 umiejętności
- Pisanie
- Czytanie
- Mówienie
- Słuchanie
I chociaż egzaminy pod certyfikaty językowe mocno sprawdzają każdą z tych umiejętności, to nie wszystkie w równym stopniu są potrzebne w pracy.
Pisanie
Przykładowo gdy piszesz w pracy możesz korzystać w pomocy programów wspomagających pisanie. Najpopularniejszym pod tym względem jest Grammarly
Bardzo ciekawą analizę tej aplikacji zrobił Przemysław na swoim blogu https://coaction.pl/blog/pisanie-ze-wspomaganiem-cz-2-czyli-czy-warto-pisac-z-grammarly/
Słuchanie
Kolejny element to słuchanie. Na egzaminie nie do końca odzwierciedla on prawdziwych sytuacji. Przyjmijmy, że zamierzasz pracować w międzynarodowym środowisku, gdzie pracują osoby innych narodowości i które tak jak ty nauczyły się języka angielskiego.
Każdy ma trochę inny akcent, każdy z nich może popełniać błędy typowe dla ich języka, jednak podczas słuchania pod certyfikat językowy, często ćwiczy się na nagraniach osób perfekcyjnie władających tym językiem.
Podsumowanie
Polecam z całego serca certyfikaty, osobom które:
- Mają problem z motywacją
- Są na dość dobrym poziomie
- Potrzebują dużego wyzwania
- Jest on niezbędny do otrzymania pracy (np. przy wyjeździe za granicę, lub aby otrzymać wizę)
Dla kogo taka nauka będzie stratą czasu i zasobów
- Jeśli chcesz tylko dobrze komunikować się w pracy
- Dostać pracę i oczekujesz długiej rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku
- Będziesz pracował w międzynarodowym środowisku, gdzie nie dla wszystkich angielski jest pierwszym językiem
Dlatego patrząc na moich uczniów i ich potrzeby czasem warto trochę odpuścić przynajmniej na początku z nauką pod certyfikaty i opanować te umiejętności, które najbardziej się przydadzą w pracy i normalnym życiu, a dopiero później szlifować gramatykę i różne zagwozdki językowe.