Co można zrobić, żeby lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku? – PYTAMY EKSPERTÓW

Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby przejść rozmowę kwalifikacyjną po angielsku i dostać pracę to mam dla Ciebie rady 8 ekspertów, zawodowo zajmujących się rekrutacją i HR.

Każdy z nich ma wyjątkowe spojrzenie poparte latami pracy i rekrutacji, i nie ma lepszego źródła jeśli chcesz wiedzieć czego oczekują rekruterzy.

Poniższe wypowiedzi zostały ułożone w porządku alfabetycznym wg imion.

Aleksandra Kubicka

HR Business Partner

LinkedIn

Często na rozmowach rekrutacyjnych słyszę „lepiej mi idzie pisanie po angielsku niż mówienie„, aby nabrać pewności w mowie i przełamać tę barierę, porozmawiaj z kimś chwilę po angielsku przed samą rozmową.

Warto również przećwiczyć odpowiedzi na najbardziej popularne pytania, które mogą zadać rekruterzy np. „Tell me about yourself” czy „What is your greatest accomplishment in your professional career?

Anna Golubnycza

IT rekruter

LinkedIn

Zawsze bądź pewien siebie i nie bój się mówić, nawet jeśli używasz języka angielskiego bardzo rzadko.

Rekruter to jest taki samy człowiek, jak ty i też zdąża się, że robi błędy, a kiedy będziesz rozmawiał z native speakerem, to też się nie bój.

Często oni mówią wyłącznie w języku angielskim i nie znają innych języków, a ty już znasz dwa! Szacunek dla ciebie!

Zawsze pamiętaj, że pewność siebie jest najważniejsza przy każdej rozmowie rekrutacyjnej.

Ewa Gajda

IT Recruiting Specialist

Facebook | LinkedIn

Moim zdaniem dokładnie to samo co w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej po polsku – zachowywać się naturalnie.

Dla mnie najważniejsze jest to czy kandydat potrafi się sprawnie komunikować i nie ma oporów przed mówieniem po angielsku.

To czy będzie przy tym robił drobne błędy gramatyczne albo zastąpi jedno zapomniane słowo innym – jest zupełnie bez znaczenia. Najważniejsza w takiej rozmowie jest sprawna komunikacja.

Dodatkowo w przypadku branży IT zakres słownictwa nie musi być bardzo szeroki i obejmować zagadnień medycznych czy filozoficznych. Ważne jest to, żebym ja wiedziała, że kandydat będzie w stanie porozumiewać się sprawnie i skutecznie z międzynarodowym zespołem klienta.

Damian Pacek

Rekruter IT w FABRITY

LinkedIn

Aby lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku – należy umieć panować nad stresem, mieć zdolność wyciszenia się i odpowiedzieć sobie w głowie na pytanie rekrutera, po polsku.

Bardzo często ludzie nie wiedzą jak odpowiedzieć na pytanie po polsku, wtedy kombinowanie jak odpowiedzieć na dane pytanie po angielsku sprawia dodatkową trudność.

Ważny jest przekaz informacji – nie myśleć o gramatyce (chociaż ta jest ważna) tylko myśleć o tym aby Twój rozmówca zrozumiał co masz do przekazania (detale zawsze można doszlifować).

Dawid Pacyniak

Rekruter IT w Core Services Sp. z o.o.

LinkedIn

Zbyt często komplikujemy swoje życie i swoje wypowiedzi, a przez to nie wychodzimy na tym najlepiej.

Próbujemy konstruować zdania wielokrotnie złożone, stosujemy tryby warunkowe i szeroką paletę czasów.

Błędy w nich robione mogą spowodować ból uszu u naszego rozmówcy.

To jednak nie jest najbardziej pożądany przez nas efekt. Prostota. To ważny element werbalnej komunikacji, rozmowy, również tej kwalifikacyjnej, zwłaszcza w języku obcym.

Przecież w rozmowie staramy się pokazać, że jesteśmy w stanie się porozumieć.

Zdania pojedyncze, czasy proste, bez warunków. Zwłaszcza, że to najbardziej naturalny dla nas sposób codziennej komunikacji w języku ojczystym i każdym innym.

Zamiast głowić się nad odpowiednim doborem formy, będziemy mogli skupić się na treści. Będzie przestrzeń na zastanowienie i użycie odpowiedniego słownictwa.

Będzie można przekazać więcej informacji. I będzie spokojniej, a spokój kandydata podczas rozmowy przekłada się na spokój osoby prowadzącej.

Natalia Szubert

Rekruter IT

LinkedIn

Moim zdaniem nie ważne, czy to rozmowa po angielsku, czy po polsku, zawsze dobrze jest przeczytać informacje o firmie, o jej działalności i jej celu biznesowym.

To co ja zawsze robię przed rozmową to otwieram ogłoszenie danej firmy i obok swój profil. Potem łącze wymagania z ogłoszenia z moimi obowiązkami. W ten sposób przeprowadzam autoweryfikację” i łatwiej będzie mi przytoczyć przykłady, gdy rekruter zada mi pytanie dotyczące konkretnej kwalifikacji.

Warto też przygotować kilka pytań, które chce się zadać Rekruterowi na koniec rozmowy. 😉

Olga Szyszka

HR Konsultant

Facebook | LinkedIn

1. Przede wszystkim być przygotowanym po polsku i umieć choć prostym językiem opowiedzieć o swoim CV po angielsku.

2. Napisanie sobie przed rekrutacją kilku story” zawodowych po angielsku i przećwiczenie sobie tych historii.

3. Po trzecie ważne aby czuć się swobodnie rozmawiając, więc warto używać prostego, łatwo zastępowanego słownictwa.

4. Struktura – często spotykam się z tym że ludzie nie układają sobie w głowie struktury w poszczególnych wypowiedziach, a jeśli są one w innym niż rodzimy język to tym bardziej można bardzo chaotycznie opowiadać, bo stres tłumaczenia zwiększa chaos.

5. Nauczyć się kilku zwrotów / czasowników / phrasal verbs takich którymi myślimy opowiadając coś po polsku. To bardzo ważne aby się płynnie i składnie wypowiedzieć 😉

Paulina Podolska

HR Ekspert, Headhunter, CEO EnterRoom

LinkedIn

Na pewno kandydat powinien nie zapominać oddychać 🙂

Nie powinien deklarować w CV umiejętności wyższych niż te, które realnie posiada. 

Czasem zaczynam rozmowę telefoniczną z kandydatem zaczynając po angielsku i słyszę w tle…ale to aż tak to nie… Kurtyna 

Albo odpowiedź na pytanie, czy możemy przerzucić się na język angielski: – ale tak przed obiadem?…

Dla rekrutera sprawdzenie umiejętności językowych jest stosunkowo najprostsze i najszybsze do zweryfikowania więc podawanie nieprawdziwych informacji nie ma zupełnie żadnego sensu.

Przyznam jednak, że kłopotliwe jest dla obu stron – ustalenie poziomu języka. Nie ma jednego sprawdzonego kryterium oceniającego realny poziom.  Niektórzy kandydaci nie mają certyfikatów, a mówią płynnie, naturalnie i swobodnie, niektórzy je mają, a mam wrażenie, że są tylko mistrzami testów – bo rozmawiać nie potrafią

Jak dla mnie w rekrutacji w której język odgrywa kluczową rolę, warto szczegółowo uzupełnić, jaki jest realny poziom mojej znajomości języka im więcej opiszemy sytuacji, miejsc pracy w których używaliśmy tego języka tym lepiej.

Często kandydaci chcąc potwierdzić, że znają język wysyłają CV w języku angielskim, to niepoprawne myślenie. Wersje angielską należy załączyć tylko w przypadku precyzyjnej prośby o taką. 

Pytanie do Ciebie

Na koniec chciałbym Ciebie poprosić, napisz w dwóch, trzech zdaniach w komentarzu jaką radę byś dał tym co mają przed sobą rozmowę kwalifikacyjną po angielsku.